UCY2E271MHD6
UCY2E271MHD6
UCY2E271MHD6
Nichicon
CAP ALUM 270UF 20% 250V RADIAL
SOT-23
UCY2E271MHD6 Datasheet
non-compliant
In-Stock: 1798 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 18 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Dielectric Material ALUMINUM (WET)
Operating Temperature -40°C~105°C
Packaging Bulk
Published 2009
Series UCY
Size / Dimension 0.630Dia 16.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e4
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Silver (Ag)
Applications General Purpose
Voltage - Rated 250V
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 270μF
Lead Pitch 7.493mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.295 7.50mm
Lifetime @ Temp 12000 Hrs @ 105°C
Ripple Current 1.35A
Polarization Polar
Life (Hours) 12000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 1.35A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.7A @ 100kHz
Height Seated (Max) 1.634 41.50mm