UBW1H471MHD
UBW1H471MHD
UBW1H471MHD
Nichicon
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL
SOT-23
UBW1H471MHD Datasheet
non-compliant
In-Stock: 3731 items
Type Parameter
Factory Lead Time 17 Weeks
Contact Plating Tin
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Dielectric Material ALUMINUM (WET)
Operating Temperature -55°C~135°C
Packaging Bulk
Published 2009
Series UBW
Size / Dimension 0.492Dia 12.50mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Number of Terminations 2
Termination Radial
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 470μF
Lead Pitch 5mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.197 5.00mm
Lead Diameter 600 μm
Voltage 50V
Lifetime @ Temp 3000 Hrs @ 135°C
Leakage Current 4μA
Ripple Current 1.65A
Polarization Polar
Life (Hours) 3000 hours
Tan Delta 0.1
Impedance 55mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 825mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.65A @ 100kHz
Diameter 12.5mm
Height 25mm
Height Seated (Max) 1.063 27.00mm