MLS283M5R0EA1C
MLS283M5R0EA1C
MLS283M5R0EA1C
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
MLS 28000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 19.9A 2.000Lx1.750W 50.80mmx44.45mm -55°C~125°C Polar 25.4mm FlatPack
SOT-23
MLS283M5R0EA1C Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 17 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case FlatPack
Terminal Shape WIRE
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-55°C~125°C
PackagingBulk
Series MLS
Published 2016
Size / Dimension 2.000Lx1.750W 50.80mmx44.45mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e0
Pbfree Code no
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Tin/Lead (Sn/Pb)
Applications General Purpose
HTS Code8532.22.00.55
Capacitance 28000μF
Voltage - Rated DC 5V
Lead Pitch 25.4mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
ESR (Equivalent Series Resistance) 50mOhm @ 120Hz
Lead Spacing1.000 25.40mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 5V
Lifetime @ Temp 10000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 2nA
Ripple Current19.9A
Polarization Polar
Life (Hours) 10000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 19.9A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 21.4A @ 20kHz
Height 12.7mm
Height Seated (Max) 0.500 12.70mm
Length 44.45mm
RoHS StatusNon-RoHS Compliant
In-Stock:79 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
MLS283M5R0EA1C Product Details
MLS283M5R0EA1C Overview
During full charge, the ripple current is 21.4A @ 20kHz.To perform its function fully, 50mOhm @ 120Hz is required to have an equivalent series resistance (ESR).When the battery is charged to its lowest level, the ripple current is 19.9A @ 120Hz.You should keep the height of the seat (Max) below 0.500 12.70mm.This device should be set to 5V for its rated (DC) voltage (URdc).Rated DC voltage of 5V is used to operate this capacitor.If you want high efficiency, you should keep the operating temperature at -55°C~125°C.
MLS283M5R0EA1C Features
the ripple current is 21.4A @ 20kHz.
the ripple current is 19.9A @ 120Hz.
voltage - Rated DC of 5V
an operating temperature of -55°C~125°C