LNX2W332MSEH
LNX2W332MSEH
LNX2W332MSEH
Nichicon
Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal 450volts 3300uF 85c 76.2x110
SOT-23
LNX2W332MSEH Datasheet
non-compliant
In-Stock: 166 items
Specifications
Name Value
Dielectric Material ALUMINUM (WET)
Operating Temperature -25°C~85°C
Series LNX
Size / Dimension 3.000Dia 76.20mm
Tolerance ±20%
Applications General Purpose
Voltage - Rated 450V
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 3300μF
Lead Pitch 31.8008mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 1.252 31.80mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 450V
Lifetime @ Temp 20000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 3.66mA
Ripple Current 9.7A
Polarization Polar
Life (Hours) 20000 hours
Tan Delta 0.2
Ripple Current @ Low Frequency 12.9A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 18.06A @ 10kHz
Diameter 76.2mm
Height Seated (Max) 4.449 113.00mm
Length 110mm