400VXG120MEFC25X25
400VXG120MEFC25X25
400VXG120MEFC25X25
Rubycon
CAP ALUM 120UF 20% 400V SNAP
SOT-23
400VXG120MEFC25X25 Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 18 Weeks
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature-25°C~105°C
PackagingBulk
Series VXG
Size / Dimension 0.984Dia 25.00mm
Tolerance ±20%
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Applications General Purpose
Voltage - Rated 400V
Capacitance 120μF
Lead Spacing0.394 10.00mm
Lifetime @ Temp 5000 Hrs @ 105°C
Polarization Polar
Ripple Current @ Low Frequency 950mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.33A @ 10kHz
Height Seated (Max) 1.063 27.00mm
RoHS StatusNon-RoHS Compliant
In-Stock:2305 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About 400VXG120MEFC25X25
The 400VXG120MEFC25X25 from Rubycon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 120UF 20% 400V SNAP.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C