LNX2G682MSEJ
LNX2G682MSEJ
LNX2G682MSEJ
Nichicon
LNX 6800μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 16.3A 3.543Dia 90.00mm -25°C~85°C Polar 31.8008mm Radial, Can - Screw Terminals
SOT-23
LNX2G682MSEJ Datasheet
non-compliant
In-Stock: 133 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 21 Weeks
Mount Chassis Mount
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Terminal Shape BINDING POST
Dielectric Material ALUMINUM (WET)
Operating Temperature -25°C~85°C
Packaging Bulk
Published 2015
Series LNX
Size / Dimension 3.543Dia 90.00mm
Tolerance ±20%
Feature General Purpose
Pbfree Code yes
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Screw
ECCN Code EAR99
Applications General Purpose
Voltage - Rated 400V
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 6800μF
Lead Pitch 31.8008mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 1.252 31.80mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 400V
Lifetime @ Temp 20000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 4.95mA
Ripple Current 16.3A
Polarization Polar
Life (Hours) 20000 hours
Tan Delta 0.2
Ripple Current @ Low Frequency 20.7A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 28.98A @ 10kHz
Diameter 90mm
Height Seated (Max) 5.236 133.00mm
Length 130mm
RoHS Status ROHS3 Compliant
Pricing & Ordering
Quantity Unit Price Ext. Price
LNX2G682MSEJ Product Details
LNX2G682MSEJ Overview
In terms of ripple current, it is 28.98A @ 10kHz at full charge.It is 20.7A @ 120Hz at the lowest charge for ripple current.Ensure that the height of the seated person (Max) does not exceed 5.236 133.00mm.Set the rated (DC) voltage of the device (URdc) to 400V.It is recommended to maintain the operating temperature at -25°C~85°C in order to maximize efficiency.
LNX2G682MSEJ Features
the ripple current is 28.98A @ 10kHz.
the ripple current is 20.7A @ 120Hz.
an operating temperature of -25°C~85°C