LNT1A334MSE
LNT1A334MSE
LNT1A334MSE
Nichicon
Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal 10volts 330000uF 105c 76.2x120
SOT-23
LNT1A334MSE Datasheet
non-compliant
In-Stock: 140 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 21 Weeks
Mount Chassis Mount
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Terminal Shape BINDING POST
Dielectric Material ALUMINUM (WET)
Operating Temperature -40°C~105°C
Packaging Bulk
Published 2012
Series LNT
Size / Dimension 3.000Dia 76.20mm
Tolerance ±20%
Feature General Purpose
Pbfree Code yes
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) Not Applicable
Number of Terminations 2
Termination Screw
ECCN Code EAR99
Applications General Purpose
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 330000μF
Voltage - Rated DC 10V
Lead Pitch 31.8008mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 1.252 31.80mm
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 5mA
Ripple Current 15.8A
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Tan Delta 2.0
Ripple Current @ Low Frequency 15.8A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 18.17A @ 10kHz
Diameter 76.2mm
Height Seated (Max) 4.843 123.00mm
Length 120mm