LNR1V154MSE
LNR1V154MSE
LNR1V154MSE
Nichicon
Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal 35volts 150000uF 85c 63.5x100
SOT-23
LNR1V154MSE Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-40°C~85°C
PackagingBulk
Published 2015
Series LNR
Size / Dimension 2.500Dia 63.50mm
Tolerance ±20%
Applications General Purpose
Voltage - Rated 35V
HTS Code8532.22.00
Capacitance 150000μF
Terminal Pitch28.6mm
Lead Pitch 28.6004mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing1.126 28.60mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 35V
Lifetime @ Temp 5000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 5mA
Ripple Current15.3A
Polarization Polar
Life (Hours) 5000 hours
Tan Delta 0.5
Ripple Current @ Low Frequency 14.5A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 17.595A @ 10kHz
Diameter 63.5mm
Height Seated (Max) 4.055 103.00mm
Length 100mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:180 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About LNR1V154MSE
The LNR1V154MSE from Nichicon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal 35volts 150000uF 85c 63.5x100.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C