LNR2E103MSE
LNR2E103MSE
LNR2E103MSE
Nichicon
LNR 10000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 11.8A 3.000Dia 76.20mm -25°C~85°C Polar 12.7mm Radial, Can - Screw Terminals
SOT-23
LNR2E103MSE Datasheet
non-compliant
In-Stock: 140 items
Specifications
Name Value
Dielectric Material ALUMINUM (WET)
Operating Temperature -25°C~85°C
Packaging Bulk
Published 2009
Series LNR
Size / Dimension 3.000Dia 76.20mm
Tolerance ±20%
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 10000μF
Voltage - Rated DC 250V
Terminal Pitch 31.8mm
Lead Pitch 12.7mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.500 12.70mm
Voltage 250V
Lifetime @ Temp 5000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 4.74mA
Ripple Current 11.8A
Polarization Polar
Life (Hours) 5000 hours
Tan Delta 0.2
Ripple Current @ Low Frequency 11.8A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 14.16A @ 10kHz
Diameter 76.2mm
Height 120mm
Height Seated (Max) 4.843 123.00mm
Quantity Unit Price Ext. Price
LNR2E103MSE Product Details
LNR2E103MSE Overview
Full charge results in a ripple current of 14.16A @ 10kHz.When the charge is at the lowest, the ripple current is 11.8A @ 120Hz.Keep your seated height below 4.843 123.00mm.A voltage of 250V DC is used to operate this capacitor.If you want high efficiency, you should keep the operating temperature at -25°C~85°C.
LNR2E103MSE Features
the ripple current is 14.16A @ 10kHz.
the ripple current is 11.8A @ 120Hz.
voltage - Rated DC of 250V
an operating temperature of -25°C~85°C