LNR2C222MSE
LNR2C222MSE
LNR2C222MSE
Nichicon
Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal 160volts 2200uF 85c 35x80
SOT-23
LNR2C222MSE Datasheet
non-compliant
In-Stock: 462 items
Specifications
Name Value
Dielectric Material ALUMINUM (WET)
Operating Temperature -25°C~85°C
Packaging Bulk
Published 2009
Series LNR
Size / Dimension 1.378Dia 35.00mm
Tolerance ±20%
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 2200μF
Voltage - Rated DC 160V
Lead Pitch 12.7mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.500 12.70mm
Voltage 160V
Lifetime @ Temp 5000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 1.77mA
Ripple Current 3.2A
Polarization Polar
Life (Hours) 5000 hours
Tan Delta 0.15
Ripple Current @ Low Frequency 3.2A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.84A @ 10kHz
Diameter 35mm
Height 80mm
Height Seated (Max) 3.268 83.00mm