LLG2G331MELZ45
LLG2G331MELZ45
LLG2G331MELZ45
Nichicon
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 400Volts 330uF 20% 85 Degree
SOT-23
LLG2G331MELZ45 Datasheet
non-compliant
In-Stock: 1338 items
Specifications
Name Value
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Number of Pins 2
Dielectric Material ALUMINUM (WET)
Operating Temperature -25°C~85°C
Packaging Bulk
Published 2015
Series LLG
Size / Dimension 0.866Dia 22.00mm
Tolerance ±20%
Applications General Purpose
Capacitance 330μF
Voltage - Rated DC 400V
Lead Pitch 10mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.394 10.00mm
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 1.08mA
Ripple Current 1.7A
Test Frequency 120Hz
Tan Delta 0.15
Ripple Current @ Low Frequency 1.7A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.431A @ 50kHz
Diameter 22mm
Height 45mm
Height Seated (Max) 1.850 47.00mm