LKX2W121MESZ35
LKX2W121MESZ35
LKX2W121MESZ35
Nichicon
LKX 120μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 720mA 0.866Dia 22.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
SOT-23
LKX2W121MESZ35 Datasheet
non-compliant
In-Stock: 2441 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 17 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Dielectric Material ALUMINUM (WET)
Operating Temperature -25°C~105°C
Packaging Bulk
Series LKX
Published 2015
Size / Dimension 0.866Dia 22.00mm
Tolerance ±20%
Pbfree Code yes
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Snap in
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Aluminum (Al)
Applications Audio
Voltage - Rated 450V
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 120μF
Terminal Pitch 10mm
Lead Pitch 10.0076mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.394 10.00mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 450V
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 0.69714mA
Ripple Current 720mA
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Tan Delta 0.2
Ripple Current @ Low Frequency 720mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.0296A @ 50kHz
Diameter 22mm
Height Seated (Max) 1.457 37.00mm
Length 35mm
RoHS Status ROHS3 Compliant
Pricing & Ordering
Quantity Unit Price Ext. Price
LKX2W121MESZ35 Product Details
LKX2W121MESZ35 Overview
At full charge, the ripple current is 1.0296A @ 50kHz.The ripple current is 720mA @ 120Hz at the lowest charge.It is recommended to keep the height seated (Max) below 1.457 37.00mm.A device's rated (DC) voltage (URdc) should be set to 450V.For high efficiency, the operating temperature should be -25°C~105°C.
LKX2W121MESZ35 Features
the ripple current is 1.0296A @ 50kHz.
the ripple current is 720mA @ 120Hz.
an operating temperature of -25°C~105°C