LKX2W121MESY45
LKX2W121MESY45
LKX2W121MESY45
Nichicon
LKX 120μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 720mA 0.787Dia 20.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
SOT-23
LKX2W121MESY45 Datasheet
non-compliant
In-Stock: 2462 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 17 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Dielectric Material ALUMINUM (WET)
Operating Temperature -25°C~105°C
Packaging Bulk
Series LKX
Published 2015
Size / Dimension 0.787Dia 20.00mm
Tolerance ±20%
Pbfree Code yes
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Snap in
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Aluminum (Al)
Applications Audio
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 120μF
Voltage - Rated DC 450V
Terminal Pitch 10mm
Lead Pitch 10.0076mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.394 10.00mm
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 0.69714mA
Ripple Current 720mA
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Tan Delta 0.2
Ripple Current @ Low Frequency 720mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.0296A @ 50kHz
Diameter 20mm
Height Seated (Max) 1.850 47.00mm
Length 45mm
RoHS Status ROHS3 Compliant
Pricing & Ordering
Quantity Unit Price Ext. Price
LKX2W121MESY45 Product Details
LKX2W121MESY45 Overview
At full charge, the ripple current is 1.0296A @ 50kHz.The ripple current is 720mA @ 120Hz at the lowest charge.It is recommended to keep the height seated (Max) below 1.850 47.00mm.The capacitor operates at a voltage of 450V - Rated DC.For high efficiency, the operating temperature should be -25°C~105°C.
LKX2W121MESY45 Features
the ripple current is 1.0296A @ 50kHz.
the ripple current is 720mA @ 120Hz.
voltage - Rated DC of 450V
an operating temperature of -25°C~105°C