LKX2E331MESZ25
LKX2E331MESZ25
LKX2E331MESZ25
Nichicon
CAP ALUM 330UF 20% 250V SNAP
SOT-23
LKX2E331MESZ25 Datasheet
non-compliant
In-Stock: 2759 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 17 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature -40°C~105°C
Packaging Bulk
Published 2015
Series LKX
Size / Dimension 0.866Dia 22.00mm
Tolerance ±20%
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Applications Audio
Voltage - Rated 250V
Capacitance 330μF
Lead Pitch 10.0076mm
Lead Spacing 0.394 10.00mm
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 105°C
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Height Seated (Max) 1.063 27.00mm