LKSH2102MESZ
LKSH2102MESZ
LKSH2102MESZ
Nichicon
CAP ALUM 1000UF 20% 71V SNAP IN
SOT-23
LKSH2102MESZ Datasheet
non-compliant
In-Stock: 3026 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 17 Weeks
Mount Snap in
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Number of Pins 2
Dielectric Material ALUMINUM (WET)
Operating Temperature -40°C~85°C
Packaging Bulk
Series LKS
Size / Dimension 0.866Dia 22.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part Status Active
Number of Terminations 2
Termination Snap in
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications Audio
Capacitance 1000μF
Voltage - Rated DC 71V
Terminal Pitch 10mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.394 10.00mm
Lifetime @ Temp 1000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 0.79937mA
Ripple Current 1.4A
Test Frequency 120Hz
Polarization Polar
Tan Delta 0.3
Ripple Current @ Low Frequency 1.4A @ 120Hz
Diameter 22mm
Height Seated (Max) 0.866 22.00mm