LKG2A821MESYBK
LKG2A821MESYBK
LKG2A821MESYBK
Nichicon
LKG 820μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.4A 0.787Dia 20.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
SOT-23
LKG2A821MESYBK Datasheet
non-compliant
In-Stock: 2467 items
Dielectric Material ALUMINUM (WET)
Operating Temperature -40°C~85°C
Packaging Bulk
Series LKG
Size / Dimension 0.787Dia 20.00mm
Tolerance ±20%
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 820μF
Voltage - Rated DC 100V
Lead Pitch 10mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.394 10.00mm
Lifetime @ Temp 1000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 850μA
Ripple Current 2.4A
Polarization Polar
Tan Delta 0.25
Ripple Current @ Low Frequency 2.4A @ 120Hz
Diameter 20mm
Height Seated (Max) 1.850 47.00mm
Length 45mm
RoHS Status RoHS Compliant
Pricing & Ordering
Quantity Unit Price Ext. Price
LKG2A821MESYBK Product Details
LKG2A821MESYBK Overview
The ripple current at the lowest charge is 2.4A @ 120Hz.Keeping the maximum height of the seated person (Max) below 1.850 47.00mm is recommended.A voltage of 100V DC is used to operate this capacitor.The maximum efficiency can be achieved by maintaining -40°C~85°C as the operating temperature.
LKG2A821MESYBK Features
the ripple current is 2.4A @ 120Hz.
voltage - Rated DC of 100V
an operating temperature of -40°C~85°C