LKG2A102MESYAK
LKG2A102MESYAK
LKG2A102MESYAK
Nichicon
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 1000uF 100 Volts 20% Tol.
SOT-23
LKG2A102MESYAK Datasheet
non-compliant
In-Stock: 1337 items
Dielectric Material ALUMINUM (WET)
Weight 18.499992g
Operating Temperature -40°C~85°C
Packaging Bulk
Published 2015
Series LKG
Size / Dimension 0.787Dia 20.00mm
Tolerance ±20%
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) Not Applicable
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 1000μF
Voltage - Rated DC 100V
Lead Pitch 10mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.394 10.00mm
Lifetime @ Temp 1000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 940μA
Ripple Current 2.05A
Polarization Polar
Tan Delta 0.25
Ripple Current @ Low Frequency 2.05A @ 120Hz
Diameter 20mm
Height Seated (Max) 1.654 42.00mm
Length 40mm