LKG1H153MKN
LKG1H153MKN
LKG1H153MKN
Nichicon
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 15000uF 50 Volts 20% Tol.
SOT-23
LKG1H153MKN Datasheet
non-compliant
In-Stock: 542 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 20 Weeks
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Solder Lug
Surface Mount NO
Terminal Shape LUG
Mounting Feature CHASSIS MOUNT
Dielectric Material ALUMINUM (WET)
Operating Temperature -40°C~85°C
Packaging Bulk
Series LKG
Size / Dimension 1.575Dia 40.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e4
Pbfree Code yes
Part Status Active
Number of Terminations 2
Termination Lug
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Gold (Au)
Applications Audio
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 15000μF
Voltage - Rated DC 50V
Terminal Pitch 14mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.551 14.00mm
Lifetime @ Temp 1000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 2.59808mA
Ripple Current 6.1A
Polarization Polar
Tan Delta 0.3
Ripple Current @ Low Frequency 6.1A @ 120Hz
Diameter 40mm
Height Seated (Max) 3.268 83.00mm
Length 80mm