LGU2Z331MELY
LGU2Z331MELY
LGU2Z331MELY
Nichicon
LGU 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.2A 0.787Dia 20.00mm -40°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
SOT-23
LGU2Z331MELY Datasheet
non-compliant
In-Stock: 2238 items
Specifications
Name Value
Dielectric Material ALUMINUM (WET)
Operating Temperature -40°C~105°C
Series LGU
Size / Dimension 0.787Dia 20.00mm
Tolerance ±20%
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 330μF
Voltage - Rated DC 180V
Lead Pitch 10mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.394 10.00mm
Lifetime @ Temp 3000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 730μA
Ripple Current 1.2A
Polarization Polar
Life (Hours) 3000 hours
Tan Delta 0.15
Ripple Current @ Low Frequency 1.2A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.8A @ 50kHz
Diameter 20mm
Height 30mm
Height Seated (Max) 1.181 30.00mm
Radiation Hardening No
RoHS Status ROHS3 Compliant
Lead Free Lead Free
Pricing & Ordering
Quantity Unit Price Ext. Price
LGU2Z331MELY Product Details
LGU2Z331MELY Overview
At full charge, the ripple current is 1.8A @ 50kHz.As far as the ripple current is concerned, it is 1.2A @ 120Hz at the lowest charge.It is recommended to keep the height seated (Max) below 1.181 30.00mm.Voltage - Rated DC - is 180V.The operating temperature should be maintained at -40°C~105°C for high efficiency.
LGU2Z331MELY Features
the ripple current is 1.8A @ 50kHz.
the ripple current is 1.2A @ 120Hz.
voltage - Rated DC of 180V
an operating temperature of -40°C~105°C