LGU1V392MELZ
LGU1V392MELZ
LGU1V392MELZ
Nichicon
LGU 3900μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.69A 0.866Dia 22.00mm -40°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
SOT-23
LGU1V392MELZ Datasheet
non-compliant
In-Stock: 2895 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Dielectric Material ALUMINUM (WET)
Operating Temperature -40°C~105°C
Packaging Bulk
Series LGU
Published 2009
Size / Dimension 0.866Dia 22.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Feature General Purpose
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 3900μF
Voltage - Rated DC 35V
Lead Pitch 10mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.394 10.00mm
Lifetime @ Temp 3000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 1.1mA
Ripple Current 1.69A
Polarization Polar
Life (Hours) 3000 hours
Tan Delta 0.35
Ripple Current @ Low Frequency 1.69A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.9435A @ 50kHz
Diameter 22mm
Height 30mm
Height Seated (Max) 1.260 32.00mm
Quantity Unit Price Ext. Price
LGU1V392MELZ Product Details
LGU1V392MELZ Overview
Full charge should result in a ripple current of 1.9435A @ 50kHz.If the charge is low, ripple current is 1.69A @ 120Hz.Keep your seated height below 1.260 32.00mm.A voltage of 35V DC is used to operate this capacitor.The maximum efficiency can be achieved by maintaining -40°C~105°C as the operating temperature.
LGU1V392MELZ Features
the ripple current is 1.9435A @ 50kHz.
the ripple current is 1.69A @ 120Hz.
voltage - Rated DC of 35V
an operating temperature of -40°C~105°C