LGN2V271MELA35
LGN2V271MELA35
LGN2V271MELA35
Nichicon
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 350volts 270uF 105c 25x35x10L/S
SOT-23
LGN2V271MELA35 Datasheet
non-compliant
In-Stock: 1414 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Dielectric Material ALUMINUM (WET)
Operating Temperature -25°C~105°C
Packaging Bulk
Published 2015
Series LGN
Size / Dimension 0.984Dia 25.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Feature General Purpose
Pbfree Code yes
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Snap in
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 270μF
Voltage - Rated DC 350V
Lead Pitch 10mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.394 10.00mm
Lifetime @ Temp 3000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 920μA
Ripple Current 1.1A
Polarization Polar
Life (Hours) 3000 hours
Tan Delta 0.15
Ripple Current @ Low Frequency 1.1A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.573A @ 50kHz
Diameter 25mm
Height 35mm
Height Seated (Max) 1.457 37.00mm