5CGXBC9E7F31C8N
5CGXBC9E7F31C8N
5CGXBC9E7F31C8N
Intel
2mm mm FPGAs Cyclone? V GX Series 896-BGA 1mm mm 896
SOT-23
5CGXBC9E7F31C8N Datasheet
non-compliant
In-Stock: 2105 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 8 Weeks
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 896-BGA
Surface Mount YES
Operating Temperature 0°C~85°C TJ
Packaging Tray
Series Cyclone® V GX
JESD-609 Code e1
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
Number of Terminations 896
Terminal Finish TIN SILVER COPPER
Subcategory Field Programmable Gate Arrays
Technology CMOS
Voltage - Supply 1.07V~1.13V
Terminal Position BOTTOM
Terminal Form BALL
Peak Reflow Temperature (Cel) NOT SPECIFIED
Supply Voltage 1.1V
Terminal Pitch 1mm
[email protected] Reflow Temperature-Max (s) NOT SPECIFIED
Base Part Number 5CGXBC9
JESD-30 Code S-PBGA-B896
Number of Outputs 480
Qualification Status Not Qualified
Power Supplies 1.11.2/3.32.5V
Number of I/O 480
Number of Inputs 480
Programmable Logic Type FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Number of Logic Elements/Cells 301000
Total RAM Bits 14251008
Number of LABs/CLBs 113560
Height Seated (Max) 2mm
Length 31mm
Width 31mm
RoHS Status RoHS Compliant
Pricing & Ordering
Quantity Unit Price Ext. Price
5CGXBC9E7F31C8N Product Details
5CGXBC9E7F31C8N Overview
There is a 896-BGA package that includes this component. In this kind of FPGA, FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY is used. Having 480 I/Os makes data transfers more coherent. Logic blocks consist of 301000 logic elements/cells. It is powered from a supply voltage of 1.1V. A Field Programmable Gate Arrays-series FPGA part. This FPGA module can be attached to the development board with a Surface Mount. The supply voltage of the device is 1.07V~1.13V , at which it runs. The FPGA belongs to the Cyclone? V GX series of FPGAs, and it is one type of FPGA. While operating, the operating temperature should be kept within a range of 0°C~85°C TJ. A device such as this one has 480 outputs built into it. This FPGA model is contained in Tray for space saving. In total, there are a total of 896 terminations on fpga chips. Having a RAM bit size of 14251008 means that this device will offer you a lot of memory. Its base part number 5CGXBC9 can be used to find related parts. A total of 113560 LABs/CLBs are included in this FPGA. It is powered by a 1.11.2/3.32.5V battery, which can be purchased separately.