10AX032E4F27E3SG
10AX032E4F27E3SG
10AX032E4F27E3SG
Intel
3.25mm mm FPGAs Arria 10 GX Series 672-BBGA, FCBGA 1mm mm 672
SOT-23
10AX032E4F27E3SG Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 8 Weeks
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 672-BBGA, FCBGA
Surface MountYES
Operating Temperature0°C~100°C TJ
PackagingTray
Series Arria 10 GX
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
Number of Terminations 672
HTS Code8542.39.00.01
Subcategory Field Programmable Gate Arrays
Technology CMOS
Voltage - Supply 0.87V~0.98V
Terminal Position BOTTOM
Terminal FormBALL
Peak Reflow Temperature (Cel) NOT SPECIFIED
Supply Voltage 0.9V
Terminal Pitch1mm
[email protected] Reflow Temperature-Max (s) NOT SPECIFIED
JESD-30 Code S-PBGA-B672
Number of Outputs 240
Qualification StatusNot Qualified
Power Supplies0.9V
Number of I/O 240
Number of Inputs 240
Programmable Logic TypeFIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Number of Logic Elements/Cells 320000
Total RAM Bits 21040128
Number of LABs/CLBs 119900
Height Seated (Max) 3.25mm
Length 27mm
Width 27mm
RoHS StatusRoHS Compliant
In-Stock:3617 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
10AX032E4F27E3SG Product Details
10AX032E4F27E3SG Overview
A 672-BBGA, FCBGA package contains it, and it is available for download. FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY is the component of this type of FPGA. Fpga chips is programmed wFpga chipsh 240 I/Os for transferring data in a more coherent manner. Logic blocks consist of 320000 logic elements/cells. It is powered from a supply voltage of 0.9V. Part of the Field Programmable Gate Arrays family, this FPGA part is a programmable gate array. Using a Surface Mount connector, you can mount this FPGA module on the development board. There is a 0.87V~0.98V-volt supply voltage required for the device to operate. The FPGA belongs to the Arria 10 GX series of FPGAs, and it is one type of FPGA. In order to ensure a safe and efficient operation, it is important to maintain a temperature within 0°C~100°C TJ at all times. This device is equipped with 240 separate outputs, which makes it a very versatile device. It is for space saving reasons that this FPGA model is contained in Tray. In total, the terminations of this piece are 672. A device like this one offers 21040128 RAM bits, which is a considerable amount of memory. 119900 LABs/CLBs are configured on this FPGA. Powered by a 0.9V power supply, it can be operated by almost anyone.