5SGXEA3H3F35C3N
5SGXEA3H3F35C3N
5SGXEA3H3F35C3N
Intel
3.6mm mm FPGAs Stratix? V GX Series 1152-BBGA, FCBGA 1mm mm
SOT-23
5SGXEA3H3F35C3N Datasheet PDF
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1152-BBGA, FCBGA
Surface MountYES
Operating Temperature0°C~85°C TJ
ECCN Code 3A001.A.7.A
HTS Code8542.39.00.01
Subcategory Field Programmable Gate Arrays
Technology CMOS
Voltage - Supply 0.82V~0.88V
Terminal Position BOTTOM
Terminal FormBALL
Supply Voltage 0.85V
Terminal Pitch1mm
Base Part Number 5SGXEA3
JESD-30 Code S-PBGA-B1152
Number of Outputs 432
Qualification StatusNot Qualified
Power Supplies0.851.52.52.5/31.2/3V
Number of I/O 432
Number of Inputs 432
Organization 12830 CLBS
Programmable Logic TypeFIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Number of Logic Elements/Cells 340000
Total RAM Bits 19456000
Number of LABs/CLBs 128300
Height Seated (Max) 3.6mm
Length 35mm
Width 35mm
RoHS StatusRoHS Compliant
In-Stock:4206 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
5SGXEA3H3F35C3N Product Details
5SGXEA3H3F35C3N Overview
There is a 1152-BBGA, FCBGA package that includes this component. A FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY-based FPGA is one of these types. Having 432 I/Os makes data transfers more coherent. A fundamental building block consists of 340000 logic elements/cells. In order to operate fpga chips, a voltage supply of 0.85V volts is required. The Field Programmable Gate Arrays family of FPGAs includes this part. This FPGA module can be attached to the development board with a Surface Mount. Fpga chips operates at a voltage of 0.82V~0.88V and uses a battery to supply power. It is a type of FPGA that belongs to the Stratix? V GX series of FPGAs. The operating temperature should be kept at 0°C~85°C TJ when operating. In this device, there are 432 outputs that can be used. There is an FPGA model contained in Tray in order to conserve space. Fpga chips is important to note that this device has a RAM capacFpga chipsy of 19456000 bFpga chipss. In order to find related parts, you can use its base part number 5SGXEA3. Fpga electronics contains 128300 LABs/CLBs in an array. There is a 0.851.52.52.5/31.2/3V power supply that is required to operate it.