5AGTFD3H3F35I5N
5AGTFD3H3F35I5N
5AGTFD3H3F35I5N
Intel
2.7mm mm FPGAs Arria V GT Series 1152-BBGA, FCBGA Exposed Pad 1mm mm
SOT-23
5AGTFD3H3F35I5N Datasheet
non-compliant
In-Stock: 4427 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1152-BBGA, FCBGA Exposed Pad
Surface Mount YES
Operating Temperature -40°C~100°C TJ
Packaging Tray
Series Arria V GT
JESD-609 Code e1
Part Status Obsolete
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
ECCN Code 3A001.A.7.A
Terminal Finish Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
HTS Code 8542.39.00.01
Subcategory Field Programmable Gate Arrays
Technology CMOS
Voltage - Supply 1.07V~1.13V
Terminal Position BOTTOM
Terminal Form BALL
Peak Reflow Temperature (Cel) NOT SPECIFIED
Supply Voltage 1.1V
Terminal Pitch 1mm
[email protected] Reflow Temperature-Max (s) NOT SPECIFIED
Base Part Number 5AGTFD3
JESD-30 Code S-PBGA-B1152
Number of Outputs 544
Qualification Status Not Qualified
Power Supplies 1.11.2/3.32.5V
Number of I/O 544
Clock Frequency 622MHz
Number of Inputs 544
Programmable Logic Type FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Number of Logic Elements/Cells 362000
Total RAM Bits 19822592
Number of LABs/CLBs 17110
Height Seated (Max) 2.7mm
Length 35mm
Width 35mm
RoHS Status RoHS Compliant
Pricing & Ordering
Quantity Unit Price Ext. Price
5AGTFD3H3F35I5N Product Details
5AGTFD3H3F35I5N Overview
A 1152-BBGA, FCBGA Exposed Pad package is provided with this component. The FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY-series of FPGAs are composed of this type. Having 544 I/Os makes data transfers more coherent. Logic elements/cells form the fundamental building block of a computer. The supply voltage is 1.1V volts. A Field Programmable Gate Arrays-series FPGA part. Using a Surface Mount connector, you can mount this FPGA module on the development board. There is a 1.07V~1.13V-volt supply voltage required for the device to operate. There are many types of FPGAs in the Arria V GT series, this is one of them. During the operation of the system, the operating temperature should remain within the range of -40°C~100°C TJ. This device is equipped with 544 separate outputs, which makes it a very versatile device. It is for space saving reasons that this FPGA model is contained in Tray. The RAM bits that this device offer is 19822592. For related parts, use its base part number 5AGTFD3. 17110 LABs and CLBs are built into this FPGA. This is a battery operated device that operates on 1.11.2/3.32.5V. Most of the time, it uses a crystal oscillating at 622MHz to generate the signal.