Welcome to Hotenda.com Online Store!
XC4062XL-3BG432C
Xilinx Inc.
3.3V V 1.7mm mm FPGAs XC4000E/X Series 432-LBGA Exposed Pad, Metal 1.27mm mm 432
SOT-23
XC4062XL-3BG432C Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 432-LBGA Exposed Pad, Metal |
| Number of Pins | 432 |
| Operating Temperature | 0°C~85°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Published | 1999 |
| Series | XC4000E/X |
| JESD-609 Code | e0 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 432 |
| Subcategory | Field Programmable Gate Arrays |
| Technology | CMOS |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 225 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | XC4062XL |
| Pin Count | 432 |
| Number of Outputs | 384 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Number of I/O | 352 |
| RAM Size | 9kB |
| Clock Frequency | 166MHz |
| Programmable Logic Type | FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY |
| Number of Logic Elements/Cells | 5472 |
| Total RAM Bits | 73728 |
| Number of Gates | 62000 |
| Number of LABs/CLBs | 2304 |
| Speed Grade | 3 |
| Number of Registers | 5376 |
| Combinatorial Delay of a CLB-Max | 1.6 ns |
| Number of Equivalent Gates | 40000 |
| Height Seated (Max) | 1.7mm |
| Length | 40mm |
| Width | 40mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $215.77000 | $215.77 |
| 500 | $213.6123 | $106806.15 |
| 1000 | $211.4546 | $211454.6 |
| 1500 | $209.2969 | $313945.35 |
| 2000 | $207.1392 | $414278.4 |
| 2500 | $204.9815 | $512453.75 |
Similar Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array) from Xilinx Inc. and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
