Welcome to Hotenda.com Online Store!
XC4020E-2HQ240C
Xilinx Inc.
5V V 4.1mm mm FPGAs XC4000E/X Series 240-BFQFP Exposed Pad 0.5mm mm 240
SOT-23
XC4020E-2HQ240C Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 240-BFQFP Exposed Pad |
| Number of Pins | 240 |
| Operating Temperature | 0°C~85°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Published | 1999 |
| Series | XC4000E/X |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 240 |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn85Pb15) |
| Subcategory | Field Programmable Gate Arrays |
| Technology | CMOS |
| Voltage - Supply | 4.75V~5.25V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 225 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | XC4020E |
| Pin Count | 240 |
| Number of Outputs | 224 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Power Supplies | 5V |
| Number of I/O | 193 |
| RAM Size | 3.1kB |
| Programmable Logic Type | FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY |
| Number of Logic Elements/Cells | 1862 |
| Total RAM Bits | 25088 |
| Number of Gates | 20000 |
| Number of LABs/CLBs | 784 |
| Speed Grade | 2 |
| Number of Registers | 2016 |
| Combinatorial Delay of a CLB-Max | 1.6 ns |
| Number of CLBs | 784 |
| Number of Logic Cells | 784 |
| Number of Equivalent Gates | 13000 |
| Height Seated (Max) | 4.1mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $517.90000 | $517.9 |
| 500 | $512.721 | $256360.5 |
| 1000 | $507.542 | $507542 |
| 1500 | $502.363 | $753544.5 |
| 2000 | $497.184 | $994368 |
| 2500 | $492.005 | $1230012.5 |
Similar Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array) from Xilinx Inc. and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
