Welcome to Hotenda.com Online Store!
XC4013XL-3PQ160C
Xilinx Inc.
4.1mm mm FPGAs XC4000E/X Series 160-BQFP 0.65mm mm 160
SOT-23
XC4013XL-3PQ160C Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 160-BQFP |
| Number of Pins | 160 |
| Operating Temperature | 0°C~85°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Published | 1999 |
| Series | XC4000E/X |
| JESD-609 Code | e0 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 160 |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn85Pb15) |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Subcategory | Field Programmable Gate Arrays |
| Technology | CMOS |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 225 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | XC4013XL |
| Pin Count | 160 |
| Number of Outputs | 192 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 3.3V |
| Number of I/O | 129 |
| RAM Size | 2.3kB |
| Clock Frequency | 166MHz |
| Programmable Logic Type | FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY |
| Number of Logic Elements/Cells | 1368 |
| Total RAM Bits | 18432 |
| Number of Gates | 13000 |
| Number of LABs/CLBs | 576 |
| Combinatorial Delay of a CLB-Max | 1.6 ns |
| Number of CLBs | 576 |
| Number of Logic Cells | 576 |
| Number of Equivalent Gates | 10000 |
| Height Seated (Max) | 4.1mm |
| Length | 28mm |
| Width | 28mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $67.09000 | $67.09 |
| 500 | $66.4191 | $33209.55 |
| 1000 | $65.7482 | $65748.2 |
| 1500 | $65.0773 | $97615.95 |
| 2000 | $64.4064 | $128812.8 |
| 2500 | $63.7355 | $159338.75 |
Similar Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array) from Xilinx Inc. and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
