Welcome to Hotenda.com Online Store!

TPS79433DGNT
Texas Instruments
Enable Fixed 0.65mm TPS79433 PMIC 8 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) Exposed Pad
SOT-23
TPS79433DGNT Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 3 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| Termination | SMD/SMT |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Power Rating | 2.6W |
| Packing Method | TR |
| Max Power Dissipation | 2.6W |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Base Part Number | TPS79433 |
| Pin Count | 8 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Voltage | 3.3V |
| Output Type | Fixed |
| Max Output Current | 250mA |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Output Configuration | Positive |
| Power Dissipation | 2.6W |
| Quiescent Current | 260μA |
| Control Features | Enable |
| Accuracy | 3 % |
| Max Output Voltage | 3.3V |
| Output Voltage 1 | 3.3V |
| Number of Regulators | 1 |
| Min Input Voltage | 2.7V |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Under Voltage Lockout (UVLO) |
| Current - Quiescent (Iq) | 220μA |
| Voltage Dropout (Max) | 0.2V @ 250mA |
| PSRR | 65dB ~ 40dB (100Hz ~ 100kHz) |
| Dropout Voltage | 155mV |
| Dropout Voltage1-Nom | 0.155V |
| Min Output Voltage | 3.3V |
| Voltage Tolerance-Max | 3% |
| Nominal Output Voltage | 3.3V |
| Input Bias Current | 170μA |
| Output Voltage Accuracy | 3 % |
| Height | 1.1mm |
| Length | 3mm |
| Width | 3mm |
| Thickness | 1.02mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $1.27000 | $1.27 |
| 500 | $1.2573 | $628.65 |
| 1000 | $1.2446 | $1244.6 |
| 1500 | $1.2319 | $1847.85 |
| 2000 | $1.2192 | $2438.4 |
| 2500 | $1.2065 | $3016.25 |
Similar PMIC - Voltage Regulators - Linear from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
