Welcome to Hotenda.com Online Store!

TMS320F28377DZWTQ
Texas Instruments
1MB 512K x 16 FLASH C28x 32-Bit Dual-Core Microcontroller Automotive, AEC-Q100, C2000™ C28x Delfino™ Series 320F28377 337 Pin 200MHz 1.2V 337-LFBGA
SOT-23
TMS320F28377DZWTQ Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 337-LFBGA |
| Number of Pins | 337 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | Automotive, AEC-Q100, C2000™ C28x Delfino™ |
| JESD-609 Code | e1 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 337 |
| ECCN Code | 3A991.A.2 |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Supply Voltage | 1.2V |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Frequency | 200MHz |
| Base Part Number | 320F28377 |
| Pin Count | 176 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 1.23.3V |
| Interface | CAN, I2C, SPI, UART, USB |
| Memory Size | 1MB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 169 |
| RAM Size | 102K x 16 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.14V~3.47V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | C28x |
| Peripherals | DMA, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit Dual-Core |
| Program Memory Size | 1MB 512K x 16 |
| Connectivity | CANbus, EBI/EMI, I2C, McBSP, SCI, SPI, uPP, UART/USART, USB |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 24x12b, 12x16b; D/A 3x12b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 32b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | YES |
| Number of Timers/Counters | 6 |
| Density | 8 Mb |
| CPU Family | TMS320 |
| Boundary Scan | YES |
| RAM (words) | 204 |
| Number of UART Channels | 4 |
| Number of Serial I/Os | 4 |
| Height | 1.4mm |
| Length | 16mm |
| Width | 16mm |
| Thickness | 900μm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $28.59000 | $28.59 |
| 10 | $26.36700 | $263.67 |
| 90 | $25.18211 | $2266.3899 |
| 180 | $22.51578 | $4052.8404 |
TMS320F28377DZWTQ microcontroller features the highest performance and offers a broad selection of upgraded connectivity and inputs. TMS320F28377DZWTQ datasheet is an excellent option for a variety of smaller and medium-sized tasks and full platform solutions. TMS320F28377DZWTQ IC is suitable for Motor drive, Medical equipment, Industrial applications, Printers, scanners, Alarm systems, and Home audio appliances.
This Microcontroller comes in a 337-LFBGA package. A total of 169 I/Os are on the Microcontroller. The Mounting Type of the Microcontroller is Surface Mount. 32-Bit Dual-Core core is the basis for this Microcontroller. There is a type of program memory called FLASH in the Microcontroller. The Microcontroller runs in -40°C~125°C TA Operating Temperature. It is part of the Automotive, AEC-Q100, C2000? C28x Delfino? series of electrical components. Its program memory size is 1MB 512K x 16. MCU is powered by C28x Core Processor. This device falls under the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs category. IC Chip 337 has 337 terminations. The part works on a 32-bit basis. Input voltage for the chip is 1.2V volts. There are YES DMA channels on this Microcontroller chip. This IC part has a memory size of 1MB. It is possible to find alternatives to the base part number 320F28377 Microcontroller by using the part number search tool. Using a 200MHz frequency, this electronic part can perform efficiently. It is possible for the device to work with the motor using the PWM channel YES. The chip has 337 pins. There are 6 timers/counters in this device. A total of 176 pins are present. The TMS320 CPU family is embedded in the device, so it can handle a wide range of operations. There are 4 UART channels available on this board. It contains 4 serial input/output interfaces on the board.
Automotive, AEC-Q100, C2000? C28x Delfino? series
Base part number of 320F28377
337 Terminals
Based on the 32-Bit Dual-Core
Comes with 337 Pins
There are a lot of Texas Instruments TMS320F28377DZWTQ Microcontroller applications. TMS320F28377DZWTQ MCU is usually applied for Measurement and control field, Consumer electronics products, Network communication, mobile communication, Office automation equipment and computer peripherals, Industrial control Instrumentation and process control, Agriculture, transportation, Navigation control, Network application, Metering & measurement, Day to day life, Safety, Medical instruments and Automobile industry.
Set-top boxes
Security systems
Dishwashers
Mice
Blenders
Traditional industrial transformation
Answering machines
Binding machines
Ipod
Walkie talkies
Similar Embedded - Microcontrollers from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
