Welcome to Hotenda.com Online Store!

TMS320F2812PGFQ
Texas Instruments
256KB 128K x 16 FLASH C28x 32-Bit Microcontroller Automotive, AEC-Q100, C2000™ C28x Fixed-Point Series 320F2812 176 Pin 150MHz 1.9V 176-LQFP
SOT-23
TMS320F2812PGFQ Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 3 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 176-LQFP |
| Number of Pins | 176 |
| Weight | 1.896186g |
| Operating Temperature | -40°C~125°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | Automotive, AEC-Q100, C2000™ C28x Fixed-Point |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 176 |
| Additional Feature | ALSO OPERATES AT 1.8 SUPPLY AT 135MHZ |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 1.9V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 150MHz |
| Base Part Number | 320F2812 |
| Pin Count | 176 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 2V |
| Power Supplies | 1.93.3V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.81V |
| Interface | CAN, EBI/EMI, SCI, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 256kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 56 |
| RAM Size | 18K x 16 |
| Memory Type | EEPROM, FLASH |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.81V~2V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER |
| Core Processor | C28x |
| Peripherals | DMA, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 256KB 128K x 16 |
| Connectivity | CANbus, EBI/EMI, McBSP, SCI, SPI, UART/USART |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 16x12b |
| Data Bus Width | 32b |
| PWM Channels | 16 |
| Density | 2 Mb |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Number of A/D Converters | 16 |
| Integrated Cache | NO |
| Number of UART Channels | 2 |
| Number of Timers | 8 |
| ROM Programmability | OTPROM |
| Number of External Interrupts | 3 |
| Barrel Shifter | NO |
| Internal Bus Architecture | MULTIPLE |
| Height | 1.6mm |
| Length | 24mm |
| Width | 24mm |
| Thickness | 1.4mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $30.79000 | $30.79 |
| 10 | $28.39300 | $283.93 |
| 40 | $27.11675 | $1084.67 |
| 120 | $24.24550 | $2909.46 |
TMS320F2812PGFQ microcontroller features the highest performance and offer a broad selection of upgraded connectivity and inputs. TMS320F2812PGFQ datasheet is an excellent option for a variety of smaller and medium-sized tasks and full platform solutions. TMS320F2812PGFQ IC is suitable for Motor drive, Medical equipment, Industrial applications, Printers, and scanners, Alarm systems, and Home audio appliances.
There is an option to purchase it in the 176-LQFP package, which saves space.The way of Surface Mount is used to mount it.You can find it in the package of Tray.C28x core processor is present on the device.During work, the temperature should remain at -40°C~125°C TA.It has a type of program memory of FLASH.The device has 56 I/Os.Other components that are comparable to it have the base part number 320F2812.The position of the device is QUAD at terminal.It consists of 176 terminations.The Automotive, AEC-Q100, C2000? C28x Fixed-Point series contains this electrical component.By using a 1.9V voltage supply, high efficiency is possible.Data storage uses EEPROM, FLASH as its memory type.DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER is this gadget's uPs/uC/peripheral IC.A total of 176 pins are required to construct this device.This mount is done in accordance with the method of Surface Mount.A total of 176 pins are attached to it.In Digital Signal Processors, this component is included.The devices have a maximum memory size of 256kB that can be used to store programs and data.Power is provided by a source of 1.93.3V.When working at a frequency of 150MHz it is able to achieve excellent efficiency.The property of ALSO OPERATES AT 1.8 SUPPLY AT 135MHZ is also possessed by it.Normally, the supply voltage (Vsup) should remain above 1.81V.It works with an oscillator type Internal.
176-LQFP package
Mounting type of Surface Mount
Digital Signal Processors subcategory
There are a lot of Texas Instruments TMS320F2812PGFQ Microcontroller applications.
Industrial instrumentation devices
Oil and gas
Tape drives
Electrocardiogram (EKG)
Smart highways (navigation, traffic control, information monitoring and car service)
Blenders
Pacemakers (used to control abnormal heart rhythm)
Leakage current tester
Data acquisition and control
Refrigerators
Similar Embedded - Microcontrollers from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
