Welcome to Hotenda.com Online Store!

TMS320F28062FPFPQ
Texas Instruments
128KB 64K x 16 FLASH C28x 32-Bit Microcontroller Automotive, AEC-Q100, C2000™ C28x Piccolo™ Series 320F28062 80 Pin 90MHz 3.3V 80-TQFP Exposed Pad
SOT-23
TMS320F28062FPFPQ Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 days ago) |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 80-TQFP Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 80 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | Automotive, AEC-Q100, C2000™ C28x Piccolo™ |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 80 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 90MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | 320F28062 |
| Pin Count | 80 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.63V |
| Interface | CAN, I2C, SCI, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 128kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 40 |
| RAM Size | 26K x 16 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.71V~1.995V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER |
| Core Processor | C28x |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 128KB 64K x 16 |
| Connectivity | CANbus, I2C, McBSP, SCI, SPI, UART/USART |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 12x12b |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | NO |
| Density | 1 Mb |
| ROM (words) | 65536 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Format | FLOATING-POINT |
| Integrated Cache | NO |
| Number of UART Channels | 2 |
| Number of External Interrupts | 3 |
| Height | 1.2mm |
| Length | 12mm |
| Width | 12mm |
| Thickness | 1mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 96 | $13.64188 | $1309.62048 |
Similar Embedded - Microcontrollers from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
