Welcome to Hotenda.com Online Store!

TM4C123BE6PZI7
Texas Instruments
128KB 128K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M4F 32-Bit Microcontroller Tiva™ C Series M4C123 100 Pin 80MHz 1.2V 100-LQFP
SOT-23
TM4C123BE6PZI7 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 week ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 100-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 100 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Series | Tiva™ C |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 100 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 1.2V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 80MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | M4C123 |
| Pin Count | 100 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 1.32V |
| Interface | CAN, I2C, IrDA, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 128kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 69 |
| RAM Size | 32K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.08V~3.63V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Number of Bits | 12 |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M4F |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, Motion PWM, POR, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 128KB 128K x 8 |
| Connectivity | CANbus, I2C, IrDA, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART |
| Supply Current-Max | 54.9mA |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 22x12b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 32b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | NO |
| ROM (words) | 131072 |
| Core Architecture | ARM |
| EEPROM Size | 2K x 8 |
| CPU Family | CORTEX-M4F |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Number of A/D Converters | 22 |
| Number of Programmable I/O | 69 |
| Format | FLOATING-POINT |
| Integrated Cache | YES |
| RAM (words) | 32 |
| Number of UART Channels | 8 |
| Number of Serial I/Os | 20 |
| Number of Timers | 12 |
| Height | 1.6mm |
| Length | 14mm |
| Width | 14mm |
| Thickness | 1.4mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 90 | $7.48656 | $673.7904 |
Packaged in a 100-LQFP format. The board has 69 I/Os. Using the Mounting Type Surface Mount, the MCU is mounted on PCB. Powered by the 32-Bit core, it offers a wide range of capabilities. The type of memory it uses for its program is FLASH. There is a temperature range of -40°C~85°C TA that is operated by this Microcontroller. A Tiva™ C series electrical component is used in this application. 128KB 128K x 8 is the size of its program memory. The ARM® Cortex®-M4F Core Processor powers the device and is one of its key features. This device belongs to the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs category. Microcontroller is known that the chip has 100 terminations in total. Microcontroller comes with 32 bit size. Microcontroller chip has outputs of 1.2V volts. Currently, MCU chip has YES DMA channels. The part has a memory size of 128kB. The base part number M4C123 provides alternatives. In the case of 80MHz frequency operation, it can perform efficiently. Devices work in YES PWM channels. On the chip, there are 100 pins that are accessible. It consists of 100 pins. The CORTEX-M4F CPU family is embedded in the device, so it can handle a wide range of operations. It is built on a ARM core architecture. It programs in 69 Programmable I/O. As far as UART channels are concerned, it has 8. There is a set of 22 A/D converters on the device. A chip with 12 bits has 12 bits in total. MCU chip is equipped with 20 serial I/Os in the part. The total number of bits on a MCU chip is 12.
100-LQFP package
Mounting type of Surface Mount
There are a lot of Texas Instruments TM4C123BE6PZI7 Microcontroller applications.
Microwave ovens
PDAs, game consoles
Leakage current tester
Air fryers
Digital set-top boxes
Speed meter
Walkie talkies
CD players
Gas monitoring systems
Smart instruments
Similar Embedded - Microcontrollers from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
