Welcome to Hotenda.com Online Store!

ATSAMS70J19B-ANT
Microchip Technology
512KB 512K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M7 32-Bit Microcontroller SAM S70 Series 3.3V 64-LQFP
SOT-23
ATSAMS70J19B-ANT Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Supplier Device Package | 64-LQFP (10x10) |
| Number of Terminals | 64 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Interfaces | Ethernet/Serial I2C/ |
| Package | Tape & Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®; |
| Base Product Number | ATSAMS70 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Data Converters | A/D 5x12b; D/A 1x12b |
| Product Status | Active |
| DAC Resolution | 12 bit |
| Number of I/Os | 44 I/O |
| Maximum Operating Temperature | + 105 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Interface Type | SPI, UART/USART, USB |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology |
| RoHS | Details |
| Package Shape | SQUARE |
| Number of I/O Lines | 44 |
| Operating Temperature | -40°C~105°C TA |
| Series | SAM S70 |
| Packaging | Reel |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| Subcategory | Microcontrollers - MCU |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G64 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.7V |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 44 |
| Speed | 300MHz |
| RAM Size | 256K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.7V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M7 |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, WDT |
| Clock Frequency | 16MHz |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 512KB 512K x 8 |
| Connectivity | CANbus, Ethernet, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 5x12b; D/A 1x12b |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 32 Bit |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | YES |
| Seated Height-Max | 1.6 mm |
| Number of Timers/Counters | 4 Timer |
| Address Bus Width | 24 |
| Product Type | ARM Microcontrollers - MCU |
| EEPROM Size | - |
| On Chip Program ROM Width | 8 |
| Screening Level | TS 16949 |
| External Data Bus Width | 16 |
| Number of ADC Channels | 5 Channel |
| ROM Programmability | FLASH |
| Product | MCU+DSP+FPU |
| Product Category | ARM Microcontrollers - MCU |
| Device Core | ARM Cortex-M7+ |
| Length | 10mm |
| Height Seated (Max) | 1.6mm |
| Width | 10mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $11.68000 | $11.68 |
| 500 | $11.5632 | $5781.6 |
| 1000 | $11.4464 | $11446.4 |
| 1500 | $11.3296 | $16994.4 |
| 2000 | $11.2128 | $22425.6 |
| 2500 | $11.096 | $27740 |
Similar Embedded - Microcontrollers from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
