Welcome to Hotenda.com Online Store!
SN75452BPSRG4
Texas Instruments
Surface Mount Tape & Reel (TR) Active EAR99 Gate Drivers ICs Non-Inverting 2 SOP SN75452 Low-Side
SOT-23
SN75452BPSRG4 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 week ago) |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | SOP |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Supplier Device Package | 8-SO |
| Weight | 122.611688mg |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Series | -- |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Voltage - Supply | 4.75 V ~ 5.25 V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 5V |
| Base Part Number | SN75452 |
| Pin Count | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5.25V |
| Power Supplies | 5V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Nominal Supply Current | 71mA |
| Max Supply Current | 71mA |
| Current - Output | 300mA |
| Propagation Delay | 35 ns |
| Input Type | Non-Inverting |
| Turn On Delay Time | 35 ns |
| Voltage - Output | 30V |
| Max Input Voltage | 5.5V |
| Output Characteristics | OPEN-COLLECTOR |
| Turn-Off Delay Time | 12 ns |
| Output Polarity | INVERTED |
| Input Characteristics | GATED |
| Rise / Fall Time (Typ) | 5ns, 7ns |
| Interface IC Type | NAND GATE BASED PERIPHERAL DRIVER |
| Channel Type | Independent |
| Number of Drivers | 2 |
| Turn On Time | 0.035 µs |
| Output Peak Current Limit-Nom | 0.5A |
| Driven Configuration | Low-Side |
| Gate Type | N-Channel, P-Channel MOSFET |
| Current - Peak Output (Source, Sink) | 500mA, 500mA |
| Logic Voltage - VIL, VIH | 0.8V, 2V |
| Turn Off Time | 0.035 µs |
| Output Current Flow Direction | SINK |
| Height | 2mm |
| Length | 6.2mm |
| Width | 5.3mm |
| Thickness | 1.95mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
Similar PMIC - Gate Drivers from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
