Welcome to Hotenda.com Online Store!

SN74BCT760DWR
Texas Instruments
SN74BCT760DWR datasheet pdf and Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers product details from Texas Instruments stock available on our website
SOT-23
SN74BCT760DWR Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 3 days ago) |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Number of Pins | 20 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | 74BCT |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Subcategory | Bus Driver/Transceivers |
| Packing Method | TR |
| Technology | BICMOS |
| Voltage - Supply | 4.5V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 5V |
| Base Part Number | 74BCT760 |
| Pin Count | 20 |
| Output Type | Open Collector |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Number of Elements | 2 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Power Supplies | 5V |
| Load Capacitance | 50pF |
| Number of Ports | 2 |
| Propagation Delay | 9.5 ns |
| Quiescent Current | 48mA |
| Turn On Delay Time | 17.5 ns |
| Family | BCT/FBT |
| Logic Function | AND, Buffer, Inverting |
| Current - Output High, Low | - 64mA |
| Logic Type | Buffer, Non-Inverting |
| Number of Bits per Element | 4 |
| Prop. [email protected] | 10 ns |
| Control Type | ENABLE LOW |
| Power Supply Current-Max (ICC) | 76mA |
| Number of Input Lines | 8 |
| Count Direction | UNIDIRECTIONAL |
| Height | 2.65mm |
| Length | 12.8mm |
| Width | 7.5mm |
| Thickness | 2.35mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $3.92000 | $3.92 |
| 500 | $3.8808 | $1940.4 |
| 1000 | $3.8416 | $3841.6 |
| 1500 | $3.8024 | $5703.6 |
| 2000 | $3.7632 | $7526.4 |
| 2500 | $3.724 | $9310 |
Similar Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
