Welcome to Hotenda.com Online Store!

74LVXC4245QSC
ON Semiconductor
74LVXC4245QSC datasheet pdf and Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers product details from ON Semiconductor stock available on our website
SOT-23
74LVXC4245QSC Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Lifecycle Status | LAST SHIPMENTS (Last Updated: 3 days ago) |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-SSOP (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 24 |
| Weight | 255.6mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Published | 2003 |
| Series | 74LVXC |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 24 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Additional Feature | PORT A OPERATES AT 5V SUPPLY AND PORT B OPERATES AT 3.3V SUPPLY |
| Subcategory | Bus Driver/Transceivers |
| Technology | CMOS |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.5V 4.5V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.635mm |
| Base Part Number | 74LVXC4245 |
| Output Type | 3-State |
| Number of Elements | 1 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Power Supplies | 3/55V |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Circuits | 2 |
| Load Capacitance | 50pF |
| Number of Ports | 2 |
| Number of Bits | 8 |
| Propagation Delay | 11 ns |
| Quiescent Current | 8μA |
| Turn On Delay Time | 11 ns |
| Family | LV/LV-A/LVX/H |
| Logic Function | Inverting, Transceiver, Translator |
| Direction | Bidirectional |
| Current - Output High, Low | 24mA 24mA |
| Logic Type | Transceiver, Non-Inverting |
| Control Type | COMMON CONTROL |
| Translation | 3/5V & 5V |
| Height | 1.45mm |
| Length | 8.66mm |
| Width | 3.91mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $37.242244 | $37.242244 |
| 10 | $35.134193 | $351.34193 |
| 100 | $33.145465 | $3314.5465 |
| 500 | $31.269307 | $15634.6535 |
| 1000 | $29.499346 | $29499.346 |
Similar Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers from ON Semiconductor and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
