Welcome to Hotenda.com Online Store!

SN74AXC8T245RJWR
Texas Instruments
SN74AXC8T245RJWR datasheet pdf and Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers product details from Texas Instruments stock available on our website
SOT-23
SN74AXC8T245RJWR Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-UFQFN |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~125°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | 74AXC |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 24 |
| Technology | CMOS |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 0.7V |
| Terminal Pitch | 0.4mm |
| Base Part Number | 74AXC8T245 |
| JESD-30 Code | R-PQCC-N24 |
| Output Type | 3-State |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 0.65V |
| Number of Ports | 2 |
| Number of Bits | 8 |
| Family | AXC |
| Output Polarity | TRUE |
| Logic IC Type | BUS TRANSCEIVER |
| Max I(ol) | 0.012 A |
| Propagation Delay (tpd) | 172 ns |
| Power Supply Current-Max (ICC) | 0.055mA |
| Height Seated (Max) | 0.55mm |
| Length | 4mm |
| Width | 2mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
Device SN74AXC8T245RJWR is an 8-bit non-inverting bus transceiver that corrects voltage level mismatch between devices operating at the most recent voltage nodes (0.7 V, 0.8 V, and 0.9 V) and devices operating at the industry standard voltage nodes (1.8 V, 2.5 V, and 3.3 V) and vice versa.
VCCA and VCCB, two independent power supply rails that operate as low as 0.65 V, are used to power the gadget. The VCCA, which accepts any input voltage between 0.65 V and 3.6 V, is designed to track data pins A1 through A8. VCCB, which accepts any input voltage from 0.65 V to 3.6 V, is intended to be tracked by data pins B1 through B8.
The SN74AXC8T245RJWR device is intended for asynchronous data bus connection. Depending on the logic level of the direction-control inputs (DIR1 and DIR2), the device transmits data either from the B bus to the A bus or from the A bus to the B bus. In order to effectively isolate the buses, the output-enable (OE) input is used to turn off the outputs.
The control pins (DIR and OE) of the SN74AXC8T245RJWR gadget are made to refer to VCCA.
This device meets the requirements for Ioff applications involving partial power reduction. When the device is turned off, the outputs are disabled by the Ioff circuitry. Preventing current backflow into the device avoids device damage.
All level shifter outputs are deactivated and put into a high-impedance condition by the VCC isolation function if either VCC input supply is below 100 mV.
OE should be connected to VCCA using a pullup resistor, with the minimum value defined by the driver's ability to sink current, in order to ensure the high-impedance state of the level shifter I/Os during power up or power down.
Partial Power-Down Mode to Limit Backflow Current in a Power-Down Scenario
Compatible With SN74AVC8T245 and 74AVC8T245 Level Shifters
Latch-Up Performance Exceeds 100 mA Per JESD 78, Class II
ESD Protection Exceeds JESD 22
– 8000-V Human-Body Model
– 1000-V Charged-Device Model
Qualified Fully Configurable Dual-Rail Design Allows Each Port to Operate With a Power Supply Range From 0.65 V to 3.6 V
Operating Temperature From –40°C to +125°C
Multiple Direction Control Pins to Allow Simultaneous Up and Down Translation
Up to 380 Mbps Support When Translating from 1.8 V to 3.3 V
VCC Isolation Feature to Effectively Isolate Both Buses in a Power-Down Scenario
Wireless Infrastructure
Building Automation
Point of Sale
Enterprise and Communications
Industrial
Personal Electronics
Similar Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
