Welcome to Hotenda.com Online Store!

SN74ABT646NT
Texas Instruments
SN74ABT646NT datasheet pdf and Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers product details from Texas Instruments stock available on our website
SOT-23
SN74ABT646NT Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Through Hole |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 24-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Number of Pins | 24 |
| Weight | 1.753503g |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Series | 74ABT |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 24 |
| Termination | Through Hole |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Additional Feature | DIRECTION CONTROL; SELECT INPUT FOR MULTIPLEXED TRANSMISSION OF REGISTERED OR REAL TIME DATA |
| Subcategory | Bus Driver/Transceivers |
| Max Power Dissipation | 1.3W |
| Technology | BICMOS |
| Voltage - Supply | 4.5V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Base Part Number | 74ABT646 |
| Pin Count | 24 |
| Output Type | 3-State |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Number of Elements | 1 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Power Supplies | 5V |
| Number of Channels | 8 |
| Load Capacitance | 50pF |
| Number of Ports | 2 |
| Number of Bits | 8 |
| Propagation Delay | 7.4 ns |
| Turn On Delay Time | 9.5 ns |
| Family | ABT |
| Logic Function | Inverting, Transceiver |
| Direction | Bidirectional |
| Current - Output High, Low | 32mA 64mA |
| Logic Type | Transceiver, Non-Inverting |
| Max I(ol) | 0.064 A |
| Prop. [email protected] | 6.9 ns |
| Trigger Type | POSITIVE EDGE |
| Control Type | INDEPENDENT CONTROL |
| Power Supply Current-Max (ICC) | 30mA |
| Translation | N/A |
| Width | 7.62mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $0.85000 | $0.85 |
| 500 | $0.8415 | $420.75 |
| 1000 | $0.833 | $833 |
| 1500 | $0.8245 | $1236.75 |
| 2000 | $0.816 | $1632 |
| 2500 | $0.8075 | $2018.75 |
Similar Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
