Welcome to Hotenda.com Online Store!

SN74AHC139N
Texas Instruments
16 Terminations2V~5.5V 16 Pin 74AHC139 Signal switch74AHC Series 4 Outputs2 Functions
SOT-23
SN74AHC139N Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 day ago) |
| Mount | Through Hole |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 16-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 951.693491mg |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tube |
| Series | 74AHC |
| JESD-609 Code | e4 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Decoder/Demultiplexer |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Subcategory | Decoder/Drivers |
| Technology | CMOS |
| Voltage - Supply | 2V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Base Part Number | 74AHC139 |
| Pin Count | 16 |
| Number of Outputs | 4 |
| Circuit | 1 x 2:4 |
| Polarity | Inverting |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2V |
| Number of Circuits | 2 |
| Load Capacitance | 50pF |
| Power Dissipation | 600mW |
| Number of Bits | 4 |
| Throw Configuration | DP4T |
| Propagation Delay | 8.5 ns |
| Quiescent Current | 4μA |
| Turn On Delay Time | 16.5 ns |
| Family | AHC/VHC/H/U/V |
| Logic Function | Decoder, Demultiplexer |
| Current - Output High, Low | 8mA 8mA |
| Supply Type | Single |
| Bandwidth | 110MHz |
| Max I(ol) | 0.05 A |
| Prop. [email protected] | 10.5 ns |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Input Conditioning | STANDARD |
| Height | 5.08mm |
| Length | 19.3mm |
| Width | 6.35mm |
| Thickness | 3.9mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $0.40000 | $0.4 |
| 10 | $0.34100 | $3.41 |
| 25 | $0.31840 | $7.96 |
| 100 | $0.25480 | $25.48 |
| 500 | $0.20020 | $100.1 |
Similar Logic - Signal Switches, Multiplexers, Decoders from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
