Welcome to Hotenda.com Online Store!

MC74ACT139MELG
ON Semiconductor
16 Terminations4.5V~5.5V 16 Pin 74ACT139 Signal switch74ACT Series 2 Functions
SOT-23
MC74ACT139MELG Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.209, 5.30mm Width) |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2006 |
| Series | 74ACT |
| JESD-609 Code | e4 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Decoder/Demultiplexer |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Subcategory | Decoder/Drivers |
| Packing Method | TAPE AND REEL |
| Technology | CMOS |
| Voltage - Supply | 4.5V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 5V |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | 74ACT139 |
| Pin Count | 16 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Circuit | 1 x 2:4 |
| Polarity | Inverting |
| Power Supplies | 5V |
| Load Capacitance | 50pF |
| Throw Configuration | DP4T |
| Propagation Delay | 11 ns |
| Quiescent Current | 8μA |
| Turn On Delay Time | 11 ns |
| Family | ACT |
| Current - Output High, Low | 24mA 24mA |
| Supply Type | Single |
| Number of Input Lines | 1 |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Independent Circuits | 2 |
| Number of Output Lines | 4 |
| Input Conditioning | STANDARD |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $4.666579 | $4.666579 |
| 10 | $4.402433 | $44.02433 |
| 100 | $4.153238 | $415.3238 |
| 500 | $3.918149 | $1959.0745 |
| 1000 | $3.696367 | $3696.367 |
Similar Logic - Signal Switches, Multiplexers, Decoders from ON Semiconductor and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
