Welcome to Hotenda.com Online Store!

S5LS10116ASPGEQQ1
Texas Instruments
1MB 1M x 8 FLASH ARM® Cortex®-R4F 16/32-Bit Microcontroller Automotive, AEC-Q100, Hercules™ TMS570 ARM® Cortex®-R Series 5LS10116 144 Pin 140MHz 1.5V 144-LQFP
SOT-23
S5LS10116ASPGEQQ1 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Lifecycle Status | NRND (Last Updated: 3 days ago) |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 144-LQFP |
| Number of Pins | 144 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | Automotive, AEC-Q100, Hercules™ TMS570 ARM® Cortex®-R |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Not For New Designs |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 144 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 1.5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 140MHz |
| Base Part Number | 5LS10116 |
| Pin Count | 144 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 1.65V |
| Interface | CAN, LIN, SCI, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 1MB |
| Oscillator Type | External |
| Number of I/O | 68 |
| RAM Size | 128K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.35V~1.65V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | ARM® Cortex®-R4F |
| Peripherals | DMA, POR |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 16/32-Bit |
| Program Memory Size | 1MB 1M x 8 |
| Connectivity | CANbus, LINbus, SCI, SPI, UART/USART |
| Supply Current-Max | 540mA |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 20x12b |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 16b |
| PWM Channels | NO |
| Number of Timers/Counters | 2 |
| ROM (words) | 1048576 |
| Core Architecture | ARM |
| CPU Family | CORTEX-R4F |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Format | FLOATING-POINT |
| Integrated Cache | NO |
| RAM (words) | 256 |
| Number of ADC Channels | 24 |
| Number of Serial I/Os | 9 |
| Number of External Interrupts | 8 |
| Number of SPI Channels | 3 |
| Height | 1.6mm |
| Length | 20mm |
| Width | 20mm |
| Thickness | 1.4mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 60 | $31.62517 | $1897.5102 |
Similar Embedded - Microcontrollers from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
