Welcome to Hotenda.com Online Store!

PIC16F527-I/SS
Microchip Technology
1.5KB 1K x 12 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 16F Series PIC16F527 20 Pin 20MHz 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
SOT-23
PIC16F527-I/SS Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width) |
| Number of Pins | 20 |
| Supplier Device Package | 20-SSOP |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Data Converters | A/D 8x8b |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Clock Freq | 20(MHz) |
| Operating Temperature Classification | Industrial |
| Package Type | SSOP |
| Number of Timers - General Purpose | 1 |
| Operating Temp Range | -40C to 85C |
| # I/Os (Max) | 17 |
| Power Dissipation (Max) | 700(mW) |
| Total Internal Ram Size | 68B(kB) |
| Device Core Size | 8(b) |
| Operating Supply Voltage (Max) | 5.5(V) |
| Operating Supply Voltage (Typ) | 2.5/3.3/5(V) |
| Rad Hardened | No |
| Operating Supply Voltage (Min) | 2(V) |
| Programmable | Yes |
| Mounting | Surface Mount |
| Package | Tube |
| Base Product Number | PIC16F527 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
| Qualification | AEC-Q100 |
| Interfaces | Serial |
| Family Name | PIC16F |
| Dimensions | 7.5 x 5.6 x 1.85mm |
| Typical Operating Supply Voltage | 2 → 5.5 V |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Number of I/Os | 18 I/O |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology / Atmel |
| Tradename | PIC |
| RoHS | Details |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Series | PIC® 16F |
| Published | 2003 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| Max Power Dissipation | 700mW |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Frequency | 20MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | PIC16F527 |
| Pin Count | 20 |
| Operating Temperature (Max) | 85C |
| Operating Temperature (Min) | -40C |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Power Supplies | 2.5/5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2V |
| Interface | RS-232, USB |
| Memory Size | 1.5kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 17 |
| Nominal Supply Current | 1.4mA |
| Speed | 20MHz |
| RAM Size | 68 x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2V~5.5V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | PIC |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 8-Bit |
| Program Memory Size | 1.5KB 1K x 12 |
| Connectivity | -- |
| Bit Size | 8 |
| Data Converter | A/D 8x8b |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 8b |
| PWM Channels | NO |
| Number of Timers/Counters | 1 |
| Address Bus Width | 8b |
| Product Type | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| EEPROM Size | 64 x 8 |
| Low Power Mode | YES |
| Integrated Cache | NO |
| RAM (words) | 68 |
| Number of UART Channels | 0 |
| Number of ADC Channels | 8 |
| Number of I2C Channels | 0 |
| Number of SPI Channels | 0 |
| Number of USB Channels | 0 |
| Product | MCU |
| Number of Ethernet Channels | 0 |
| Product Category | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| Device Core | PIC |
| Height | 1.85mm |
| Length | 7.5mm |
| Width | 5.6mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $0.95000 | $0.95 |
| 500 | $0.9405 | $470.25 |
| 1000 | $0.931 | $931 |
| 1500 | $0.9215 | $1382.25 |
| 2000 | $0.912 | $1824 |
| 2500 | $0.9025 | $2256.25 |
Similar Embedded - Microcontrollers from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
