Welcome to Hotenda.com Online Store!

MSP430FR6047IPZR
Texas Instruments
256KB 256K x 8 FRAM CPUXV2 16-Bit Microcontroller MSP430™ FRAM Series MSP430 100 Pin 3V 100-LQFP
SOT-23
MSP430FR6047IPZR Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 100-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 100 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | MSP430™ FRAM |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 100 |
| ECCN Code | 5A992C |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | MSP430 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.8V |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 76 |
| Speed | 16MHz |
| RAM Size | 8K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | CPUXV2 |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, LCD, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FRAM |
| Core Size | 16-Bit |
| Program Memory Size | 256KB 256K x 8 |
| Connectivity | I2C, IrDA, SCI, SPI, UART/USART |
| Supply Current-Max | 2.6mA |
| Bit Size | 16 |
| Data Converter | A/D 18x12b |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | NO |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Format | FLOATING-POINT |
| Integrated Cache | NO |
| RAM (words) | 8 |
| Number of UART Channels | 4 |
| Number of Serial I/Os | 3 |
| Number of Timers | 6 |
| Height | 1.6mm |
| Length | 14mm |
| Width | 14mm |
| Thickness | 1.4mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $20.65000 | $20.65 |
| 500 | $20.4435 | $10221.75 |
| 1000 | $20.237 | $20237 |
| 1500 | $20.0305 | $30045.75 |
| 2000 | $19.824 | $39648 |
| 2500 | $19.6175 | $49043.75 |
The MSP430FR6047IPZR is an Ultrasonic Sensing MSP430? Microcontrollers for Water?Metering Applications. The Texas Instruments MSP430FR604x and MSP430FR603x family of ultrasonic sensing and measurement SoCs are powerful, highly integrated microcontrollers (MCUs) that are optimized for water and heat meters. The MSP430FR604x MCUs offer an integrated ultrasonic sensing solution (USS) module, which provides high accuracy for a wide range of flow rates. The USS module helps achieve ultra-low-power metering combined with lower system cost due to maximum integration requiring very few external components. MSP430FR604x and MSP430FR603x MCUs implement a high-speed ADC-based signal acquisition followed by optimized digital signal processing using the integrated low-energy accelerator (LEA) module to deliver a high-accuracy metering solution with ultra-low power optimum for battery-powered metering applications.
The USS module includes a programmable pulse generator (PPG) and a physical interface (PHY) with a low-impedance output driver for optimum sensor excitation and accurate impendence matching to deliver best results for zero-flow drift (ZFD). The module also includes a programmable gain amplifier (PGA) and a high-speed 12-bit 8-Msps sigma-delta ADC (SDHS) for accurate signal acquisition from industry-standard ultrasonic
transducers.
Additionally, MSP430FR604x and MSP430FR603x MCUs integrate other peripherals to improve system integration for metering. The devices have a metering test interface (MTIF) module to implement pulse generation to indicate flow measured by the meter. The MSP430FR604x and MSP430FR603x MCUs also have
an on-chip 8-mux LCD driver, an RTC, a 12-bit SAR ADC, an analog comparator, an advanced encryption accelerator (AES256), and a cyclic redundancy check (CRC) module.
Optimized ultra-low-power modes
– Active mode: approximately 120 μA/MHz
– Standby mode with real-time clock (RTC) (LPM3.5): 450 nA 1
– Shutdown (LPM4.5): 30 nA
Ferroelectric random access memory (FRAM)
– Up to 256KB of nonvolatile memory
– Ultra-low-power writes
– Fast write at 125 ns per word (64KB in 4 ms)
– Unified memory = program + data + storage in one space
– 1015 write cycle endurance
– Radiation resistant and nonmagnetic
Intelligent digital peripherals
– 32-bit hardware multiplier (MPY)
– 6-channel internal DMA
– RTC with calendar and alarm functions
– Six 16-bit timers with up to seven capture/compare registers each
– 32-bit and 16-bit cyclic redundancy check (CRC)
High-performance analog
– 16-channel analog comparator
– 12-bit SAR ADC featuring window comparator, internal reference, and sample-and-hold, up to 16 external input channels
– Integrated LCD driver with contrast control for up to 264 segments
Multifunction input/output ports
– Accessible bit-, byte-, and word-wise (in pairs)
– Edge-selectable wake from LPM on all ports
– Programmable pullup and pulldown on all ports
Best-in-class ultrasonic water-flow measurement with ultra-low power consumption
– <25-ps differential time-of-flight (dTOF) accuracy
– High-precision time measurement resolution of <5 ps
– Ability to detect low flow rates (<1 liter per hour)
– Approximately 3-μA overall current consumption with one measurement per second
Compliant to and exceeds ISO 4064, OIML R49, and EN 1434 accuracy standards
Ability to directly interface standard ultrasonic sensors (up to 2.5 MHz)
Integrated analog front end – ultrasonic sensing solution (USS)
– Programmable pulse generation (PPG) to generate pulses at different frequencies
– Integrated physical interface (PHY) with lowimpedance (4-Ω) output driver to control input and output channels
– High-performance high-speed 12-bit sigma-delta ADC (SDHS) with output data rates up to 8 Msps
– Programmable gain amplifier (PGA) with – 6.5 dB to 30.8 dB
– High-performance phase-locked loop (PLL) with output range of 68 MHz to 80 MHz
Metering test interface (MTIF)
– Pulse generator and pulse counter
– Pulse rates up to 1016 pulses per second (p/s)
– Count capacity up to 65535 (16 bits)
– Operates in LPM3.5 with 200 nA (typical)
Ultrasonic smart water meter
Ultrasonic smart heat meter
Liquid level sensing
Water leak detector
Similar Embedded - Microcontrollers from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
