Welcome to Hotenda.com Online Store!

MSP430F6433IZQWT
Texas Instruments
128KB 128K x 8 FLASH CPUXV2 16-Bit Microcontroller MSP430F6xx Series MSP430 113 Pin 20MHz 3V 113-VFBGA
SOT-23
MSP430F6433IZQWT Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 113-VFBGA |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 113 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | MSP430F6xx |
| JESD-609 Code | e1 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 113 |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| Additional Feature | ALSO OPERATES MINIMUM SUPPLY 1.8 V AT 8 MHZ |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 20MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | MSP430 |
| Pin Count | 113 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 74 |
| RAM Size | 10K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | CPUXV2 |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, LCD, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 16-Bit |
| Program Memory Size | 128KB 128K x 8 |
| Connectivity | I2C, IrDA, LINbus, SCI, SPI, UART/USART |
| Supply Current-Max | 6.6mA |
| Bit Size | 16 |
| Data Converter | A/D 16x12b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | NO |
| Density | 1 Mb |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Number of A/D Converters | 16 |
| Format | FIXED-POINT |
| Integrated Cache | YES |
| RAM (words) | 10 |
| Number of UART Channels | 2 |
| Number of Serial I/Os | 4 |
| Number of Timers | 18 |
| Height | 1mm |
| Length | 7mm |
| Width | 7mm |
| Thickness | 740μm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $30.931520 | $30.93152 |
| 10 | $29.180679 | $291.80679 |
| 100 | $27.528943 | $2752.8943 |
| 500 | $25.970701 | $12985.3505 |
| 1000 | $24.500661 | $24500.661 |
Similar Embedded - Microcontrollers from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
