Welcome to Hotenda.com Online Store!

DSPIC33EP128GM604-I/PT
Microchip Technology
128KB 43K x 24 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller dsPIC™ 33EP Series DSPIC33EP128GM604 44 Pin 3.3V 44-TQFP
SOT-23
DSPIC33EP128GM604-I/PT Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 22 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 44-TQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 44 |
| Supplier Device Package | 44-TQFP (10x10) |
| Number of Terminals | 44 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Interfaces | CAN/I2C/SPI/UART |
| Data Converters | A/D 18x10b/12b |
| Package | Tray |
| Base Product Number | DSPIC33EP128GM604 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| MSL | MSL 3 - 168 hours |
| Instruction Set Architecture | DSP |
| Dimensions | 10 x 10 x 1.05mm |
| Typical Operating Supply Voltage | 3 to 3.6 V |
| Package Type | TQFP |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Qualification | AEC-Q100 |
| Number of I/Os | 35 I/O |
| Interface Type | I2C, JTAG, SPI, UART |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology / Atmel |
| Tradename | dsPIC |
| RoHS | Details |
| Package Shape | SQUARE |
| Number of I/O Lines | 35 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | dsPIC™ 33EP |
| Published | 2013 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 44 |
| ECCN Code | 3A001.A.3 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| Additional Feature | 70 MIPS, ADC ALSO SUPPORTS 10-BIT RESOLUTION |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | DSPIC33EP128GM604 |
| Pin Count | 44 |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G44 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 3.6V |
| Power Supplies | 3.3 V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Interface | I2C, SPI, UART |
| Memory Size | 128kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 35 |
| Speed | 70 MIPs |
| RAM Size | 16K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 3V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER |
| Core Processor | dsPIC |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 16-Bit |
| Program Memory Size | 128KB 43K x 24 |
| Connectivity | CANbus, I2C, IrDA, LINbus, QEI, SPI, UART/USART |
| Supply Current-Max | 60 mA |
| Bit Size | 16 |
| Data Converter | A/D 18x10b/12b |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 16b |
| PWM Channels | 12 |
| DAC Channels | NO |
| Seated Height-Max | 1.2 mm |
| Number of Timers/Counters | 13 |
| Product Type | DSP - Digital Signal Processors & Controllers |
| ROM (words) | 131072 |
| EEPROM Size | -- |
| On Chip Program ROM Width | 8 |
| Max Frequency | 140MHz |
| Screening Level | TS 16949 |
| Format | FLOATING-POINT |
| RAM (words) | 8192 |
| Number of UART Channels | 4 |
| RAM (bytes) | 16384 |
| Number of ADC Channels | 18 |
| Number of Timers | 13 |
| ROM Programmability | FLASH |
| Number of Cores | 1 Core |
| Number of PWM Channels | 12 |
| Number of I2C Channels | 2 |
| Number of SPI Channels | 3 |
| Product | DSCs |
| Number of Ethernet Channels | 0 |
| Product Category | Digital Signal Processors & Controllers - DSP, DSC |
| Height | 1.05mm |
| Length | 10mm |
| Width | 10mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $5.52000 | $5.52 |
| 25 | $5.05720 | $126.43 |
| 100 | $4.58350 | $458.35 |
This Microcontroller comes in a 44-TQFP package. The board has 35 I/Os. Surface Mount is the mounting type of the Microcontroller that is attached to the panel. The 16-Bit core is the core of the MCU. There is a FLASH type of memory for its program. Temperatures in this range are operated by this Microcontroller. A dsPIC™ 33EP series electrical component is used in this application. The size of the program memory of Microcontroller is 128KB 43K x 24. A dsPIC Core processor is used to power the device. The device belongs to MICROCONTROLLER uPs/uCs/Peripheral ICs Type. This chip has a total of 44 terminations on MCU chip. A 16-bit operation is performed by this part. A 3.3V volt supply is provided by the Microcontroller chip. A total of YES DMA channels are available. Its memory size is 128kB. Alternatives can be found by looking at the base part number DSPIC33EP128GM604. The chip has 44 pins. In total, there are 13 timers/counters on the device. As far as UART channels are concerned, it has 4. The ADC channels on this device total 18 in number. An 12-channel PWM controller is used by the device. 2 I2C channels are integrated by the part.
44-TQFP package
Mounting type of Surface Mount
Digital Signal Processors subcategory
There are a lot of Microchip Technology DSPIC33EP128GM604-I/PT Microcontroller applications.
Home video and audio
Nintendo
Smartphone
Toys
Computers
Robotic prosthetic limbs
Gas monitoring systems
Christmas lights
Paper shredders
Washing machines
Similar Embedded - Microcontrollers from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
