Welcome to Hotenda.com Online Store!

LM3S9790-IQC80-C3
Texas Instruments
128KB 128K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 9000 Series LM3S9790 100 Pin 80MHz 1.2V 100-LQFP
SOT-23
LM3S9790-IQC80-C3 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 100-LQFP |
| Number of Pins | 100 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 9000 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 100 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 1.2V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 80MHz |
| Base Part Number | LM3S9790 |
| Pin Count | 100 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Interface | CAN, EBI/EMI, Ethernet, I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART, USB |
| Memory Size | 128kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 60 |
| RAM Size | 64K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.235V~1.365V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Number of Bits | 10 |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M3 |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 128KB 128K x 8 |
| Connectivity | CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I2C, IrDA, LINbus, Microwire, SPI, SSI, UART/USART, USB OTG |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 16x10b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 32b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | NO |
| Number of Timers/Counters | 4 |
| Core Architecture | ARM |
| Number of A/D Converters | 2 |
| Number of UART Channels | 3 |
| Height Seated (Max) | 1.6mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $9.00000 | $9 |
| 500 | $8.91 | $4455 |
| 1000 | $8.82 | $8820 |
| 1500 | $8.73 | $13095 |
| 2000 | $8.64 | $17280 |
| 2500 | $8.55 | $21375 |
Similar Embedded - Microcontrollers from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
