Welcome to Hotenda.com Online Store!

PIC32MZ1024ECH100-I/PT
Microchip Technology
1MB 1M x 8 FLASH MIPS32® microAptiv™ 32-Bit Microcontroller PIC® 32MZ Series PIC32MZ1024ECH 100 Pin 200MHz 3.3V 100-TQFP
SOT-23
PIC32MZ1024ECH100-I/PT Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 14 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 100-TQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 100 |
| Supplier Device Package | 100-TQFP (12x12) |
| Weight | 657.000198mg |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Interfaces | CAN/I2C/I2S/SPI/UART |
| Data Converters | A/D 40x10b |
| Package | Tray |
| Base Product Number | PIC32MZ1024ECH100 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Number of I/Os | 78 I/O |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Interface Type | JTAG, I2C, PMP, SPI, SQI, UART, USB |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology / Atmel |
| Tradename | MIPS32 |
| RoHS | Details |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | PIC® 32MZ |
| Published | 2011 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 100 |
| ECCN Code | 3A001.A.3 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.4mm |
| Frequency | 200MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | PIC32MZ1024ECH |
| Operating Supply Voltage | 3.6V |
| Power Supplies | 2.5/3.3V |
| Interface | CAN, EBI/EMI, Ethernet, I2C, I2S, SPI, UART, USART, USB |
| Memory Size | 1MB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 78 |
| Speed | 200MHz |
| RAM Size | 512K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.3V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER |
| Core Processor | MIPS32® microAptiv™ |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 1MB 1M x 8 |
| Connectivity | CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I2C, SPI, SQI, UART/USART, USB OTG |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 40x10b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 32b |
| PWM Channels | YES |
| Number of Timers/Counters | 9 |
| Product Type | 32-bit Microcontrollers - MCU |
| ROM (words) | 262144 |
| Core Architecture | PIC |
| EEPROM Size | -- |
| On Chip Program ROM Width | 32 |
| CPU Family | PIC |
| Number of ADC Channels | 40 |
| Product Category | 32-bit Microcontrollers - MCU |
| Device Core | PIC |
| Height Seated (Max) | 1.2mm |
| Length | 12mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 119 | $8.89924 | $1059.00956 |
Packaged in a 100-TQFP format. The board has 78 I/Os. Using the Mounting Type Surface Mount, the MCU is mounted on PCB. This Microcontroller is based on the 32-Bit core. The type of its program memory is FLASH. The Microcontroller runs in -40°C~85°C TA Operating Temperature. An electrical component of this type belongs to the PIC® 32MZ series. In the case of this Microcontroller, the memory size of the program is 1MB 1M x 8. With a MIPS32® microAptiv™ Core processor, MCU is equipped with the latest technology available. This Microcontroller belongs to the MICROCONTROLLER uPs/uCs/peripheral ICs type. There are 100 terminations on the IC chip. The part works on a 32-bit basis. This Microcontroller chip is powered by 3.3V volts. With YES DMA channels, Microcontroller chip can handle large data transfers. Its memory size is 1MB. Alternatives can be found by searching through the base part number PIC32MZ1024ECH to find them. At a frequency of 200MHz, Microcontroller can operate efficiently. The device works in YES PWM channels. In this chip, 100 pins can be accessed. The clock has 9 timers or counters on it. The device is embedded with PIC CPU family. With PIC core architecture, it offers high performance. A total of 40 ADC channels are present in this device.
100-TQFP package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
There are a lot of Microchip Technology PIC32MZ1024ECH100-I/PT Microcontroller applications.
Hard drives
Hearing aids
Light sensing & controlling devices
Televisions
Computed Tomography (CT scan)
Refrigerators
Digital cameras
Magnetic resonance imaging (MRI)
Blood pressure monitors
Switches
Similar Embedded - Microcontrollers from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
