Welcome to Hotenda.com Online Store!

LM3475MFX
Texas Instruments
5 Terminals 2.7V~10V 5-Pin LM3475 DC to DC converter ICSWITCHING REGULATOR Transistor Driver
SOT-23
LM3475MFX Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 |
| Number of Pins | 5 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C TJ |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 5 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Subcategory | Switching Regulator or Controllers |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Base Part Number | LM3475 |
| Function | Step-Down |
| Output Voltage | 10V |
| Output Type | Transistor Driver |
| Operating Supply Voltage | 10V |
| Input Voltage-Nom | 5V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING REGULATOR |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 5A |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.7V~10V |
| Quiescent Current | 260μA |
| Control Features | Enable |
| Input Voltage (Min) | 2.7V |
| Topology | Buck |
| Control Mode | CURRENT-MODE |
| Control Technique | HYSTERETIC CURRENT MODE |
| Synchronous Rectifier | No |
| Switcher Configuration | BOOST |
| Max Frequency | 2MHz |
| Max Duty Cycle | 100 % |
| Switching Frequency | 2MHz |
| Number of Output Phases | 1 |
| Length | 2.9mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $0.375664 | $0.375664 |
| 10 | $0.354400 | $3.544 |
| 100 | $0.334340 | $33.434 |
| 500 | $0.315415 | $157.7075 |
| 1000 | $0.297561 | $297.561 |
Similar PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Controllers from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
