Welcome to Hotenda.com Online Store!

LM27213MTDX
Texas Instruments
48 Terminals 4.75V~6V 48-Pin LM27213 DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs Transistor Driver
SOT-23
LM27213MTDX Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) |
| Number of Pins | 48 |
| Operating Temperature | -5°C~105°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 48 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Subcategory | Switching Regulator or Controllers |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 235 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | LM27213 |
| Function | Step-Down |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Voltage | 1.708V |
| Output Type | Transistor Driver |
| Operating Supply Voltage | 30V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING CONTROLLER |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 25A |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 4.75V~6V |
| Quiescent Current | 3mA |
| Control Features | Current Limit, Enable, Power Good, Soft Start |
| Input Voltage (Min) | 5V |
| Topology | Buck |
| Control Mode | CURRENT-MODE |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Switcher Configuration | PUSH-PULL |
| Switching Frequency | 400kHz |
| Clock Sync | No |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $4.900906 | $4.900906 |
| 10 | $4.623497 | $46.23497 |
| 100 | $4.361789 | $436.1789 |
| 500 | $4.114895 | $2057.4475 |
| 1000 | $3.881977 | $3881.977 |
Similar PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Controllers from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
